Chov králíků

V Českých zemích se králíci objevují již od středověku. Až do poloviny 19. století se však chovali společně s dobytkem a nevěnovala se jim větší pozornost. V této době se však jejich chov začal postupně rozšiřovat. Jednak si je lidé začali brát do svých domovů čistě pro radost. Na druhé straně začal také sloužit jako užitkové zvíře pro kůži a maso. 

Jak chovat králíky dnes?

králík v trávě 

Vhodná strava a trávení

V posledních letech se klasické králíkárny postupně vracejí na scénu. Podobně jako kurníky se slepicemi je znovu můžeme stále častěji a častěji vídat u venkovských příbytků. Králíci jsou samozřejmě býložravci, proto je třeba tomu přizpůsobit jejich pravidelné krmné směsi. Naprostým základem by mělo být seno - obsahuje totiž velké množství vitamínů (B, D, E) a karotenu.

Právě pro přijímání velkého množství sena má králík perfektně uspořádané trávení - dokáže spořádat velké množství potravy, která ho však nijak zásadně nezatěžuje. To znamená, žepo vydatném jídle nemusí nijak zásadně odpočívat. Nestravitelné vlákniny se může za chodu zbavit v podobě menších kusů trusu. 

Které druhy sena podávat?

Které seno je pro dospělého králíka nejvhodnější? Zejména to, jež obsahuje bojínek luční. Další druh - seno z vojtěšky - je pro králíka s menším předpokladem pohybu (tedy žijícího v kleci) příliš kalorické. Hodí se ale pro mláďata, protože je také bohaté na vápník.

 králík v trávě

Zdravotní rizika

Ve větším chovu králíků se rozhodně vyplatí zainvestovat do zdravotní prevence. Ta spočívá nejen ve správném krmení, ale také v očkování. Mezi nejnebezpečnější choroby patří myxomatóza a kralíčí mor. Obě tyto onemocnění pocházejí od bodavého hmyzu. Následně se přenášejí z králíka na králíka a během několika dnů může vyhynout celý chov. Proto se doporučuje očkovat již mláďata od 10 týdnů.

Strašák jménem kokcidióza

Dalším nebezpečím je kokcidióza. Zákeřnost této choroby tkví v tom, že si králík buňky kokcídie nosí celý život ve svém trávicím ústrojí. Problém nastává, když se tyto parazitické organismy přemnoží. Z králičího těla se dostávají trusem a dobře se jim daří v teplém prostředí. Pokud se tak stane, nákaza se rychle šíří a likviduje celý chov. 

Prevence je však v podstatě velmi jednoduchá. Nejvíce se doporučuje celoročně podávat granule s kokcidiostatiky nebo zajistit neomezený přístup k čisté vodě s příměsí antikokcidózních přípravů. Tato řešení dokáží snadno eliminovat nebezpečné množství kokcídií v trávicím traktu.